Açık Pzt - Cts 09:00-19:00
Email iletisim[at]newseoweb.com 0561 617 0 444
Açık Pzt - Cts 09:00-19:00
Email iletisim[at]newseoweb.com 0561 617 0 444

2018 Yılının en önemli 7 SEO Stratejisi

2018 Yılının en önemli 7 SEO Stratejisi

Arama motoru optimizasyonu, bugün en önemli dijital pazarlama stratejilerinden biridir. Düzgün bir icraat olmadan, işletmeler rakipleri karşısında gerilemeye başlarlar.

Dijital pazarlama dünyasına uzaktan aşina iseniz, arama motoru optimizasyonunu veya SEO’yu duymuşsunuzdur. SEO, günümüzün en önemli dijital pazarlama stratejilerinden biridir ve bu çalışmayı düzgün bir şekilde yürütmeden, şirketler rakipleri ile rekabet edemezler.

SEO düzenli olarak geliştirilen yeni stratejiler ve teknikler ile sürekli gelişen bir alandır. Bununla birlikte, bu pazarlama tekniği, arama motoru algoritmalarında düzenli değişikliklere ayak uydurmak zorundadır. Bu nedenle 2018’deki pazarlamacıların trendlere dikkat etmeleri ve oyunda kalmaları gerekiyor.

Bu makalede, küçük işletme sahiplerinin ilerlemesine yardımcı olmak ve arama motoru oyununu rakiplerine karşı kazanmak için yedi SEO ipucu ve püf noktası ele alacağız. Bu stratejiler doğru bir şekilde uygulandığında, marka görünürlüğünü, arama motoru sıralamasını ve genel web sitesi performansını iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

1-Sesli aramayı göz ardı etmeyin.

Google 2016’da, mobil arama platformundaki tüm arama sorgularının yüzde 20’sinin ses temelli olduğunu duyurmuştu . Bu sayı, Google home, Amazon Alexa, Siri, Google Asistanı, Cortana vb. Gibi cihazların lansmanı ile artmıştır. Artan sayıda kişi, arama çubuğunda arama sorgusunu yazmak yerine sesli sorular sorar. 2018 de bu oranın %30 lar civarında olacağı tahmin ediliyor.

Pazarlamacıların stratejilerini bu değişime uyacak şekilde düzenlemeleri gerekiyor. İçerik daha uzun kuyruklu anahtar kelimelere ve bir konuşma yapısına sahip olmalıdır. Ayrıca, gündelik dilde kullanılan sözdizimini eklemek de iyi bir fikirdir.

2-Önce mobil düşünün.

Mobil arama zaten masaüstü aramayı aştı. Ses temelli arama, bunu 2018’de daha da hızlandıracaktır. Çoğu kişi, Alexa cihazlarından ve Google  gibi ana asistanlardan değil, akıllı telefonlarından sesli arama kullanır. Google ve diğer arama motorları bu eğilimi fark etmiş ve mobil uyumlu web siteleri ilk sıralara yerleşmiştir.

Bu, Google’ın web sitelerini, son yıllarda yaptığı gibi, masaüstü sürümü yerine mobil sürümün kalitesine ve içeriğine göre sıralayacağı anlamına gelir. Hızlandırılmış mobil sayfalar, web sitelerinin (ve şirketlerin) oyunda ilerlemesine ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır. Google, mobil sürümün nasıl performans gösterdiğini, ne kadar hızlı yüklendiğini ve sayfaları sıralamaya başlamadan önce ne kadar kolay kullanılacağını değerlendirir.

3-Öne çıkan snippet’lerden gelen trafiği göz ardı etmeyin.

Öne çıkan snippet‘ler, SERP’nin üst kısmında bulunan bilgilerin yoğunlaştırılmış bir şeklidir. Web sitesi bağlantısının yanı sıra, içeriğin kısa bir özeti ile arama motoru, kullanıcılara bilgi sağlar. Bu snippet’ler, organik trafiğin en az yüzde 10’unu SERP’ler üzerinde belirtilen en yüksek sonuçlardan almaktadır (ve bu zaman içinde artacaktır), bu yüzden pazarlamacıların içeriği buna göre şekillendirmesi gerekir.

Bu snippet’ler, kullanıcı deneyimi üzerinde olumlu etkisi olan uzun kuyruk sorgularına esasen kısa cevaplardır. Arama motoru kullanıcılarına, snippet bağlantısını tıklayıp, açıklamayı görmek daha cazip gelmektedir. Verilerinizi ve içeriğinizi yapılandırarak ve bilgileri kesin ve özlü bir şekilde saklayarak bundan faydalanabilirsiniz.

4-Anahtar kelimelerinizin ardındaki amaç önemlidir.

Arama sorgusunun ardındaki amaç, akıllı asistanların ve yapay zekanın (AI), makine öğreniminin ve daha kişiselleştirilmiş bir arama motoru deneyiminin birleşimi nedeniyle dikkate alınması gereken önemli bir faktör haline gelmiştir. Google, bir kullanıcının geçmiş aramalarına ve eğilimlerine, mevcut konumuna ve en alakalı ve güncel bilgileri sunmak için sorgunun ardındaki niyetine bakacaktır.

Bu, arama motorlarının kullanıcıların bir şey satın almak istemesi durumunda, Google’ın e-ticaret web sitelerini diğer sayfalara ve medya satış noktalarına göre önceliklendireceği anlamına gelir. Kullanıcılar bir konuyu araştırmak istiyorsa, Google güvenilir medya sayfalarına öncelik verir. İçeriğiniz bu değişim trendine ayak uydurmalıdır.

5-Kullanıcı deneyimine değer verin.

Kullanıcı deneyimi hala en önemli sıralama faktörüdür ve tüm arama motorları buna odaklanmıştır. Web siteniz hızlı bir şekilde yüklenmeli, hem mobil hem de masaüstü platformlarda sorunsuz bir şekilde çalışmalı ve tüm bölümlerine erişmesi kolay olmalıdır. Google tarafından yapılan anketler ve araştırmalar , sitenin yüklenmesinin 3 saniyeden daha uzun sürmesi durumunda, bir web sitesine gelen ziyaretçilerin yüzde 40’ının geri döneceğini göstermiştir.

Birçok web sitesinin yüklenmesi 15 ila 20 saniye sürmektedir ve bu da kullanıcı deneyimini hatırı sayılır bir marjla engeller. Web sitenizi optimize etmek ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağladığından emin olmak çok önemlidir. Yavaş web siteleri, SERP’lerde üst sıralarda yer almaz ve düşük organik trafiğe sahiptir.

6-Ufkunuzu Google ve Bing’in ötesine taşıyın.

Google ve Bing, sektöre uzun zamandır egemen olmuştur ve bu yüzden çoğu pazarlamacı çabalarını yıllar boyunca bu platformlara odaklamıştır. Sektör, ses asistanları ve yapay zeka sayesinde değişmeye başlamış ve değişmeye devam edecektir. Google hâlâ hâkim güçtür.

Amazon’un Alexa’sı, Apple’ın Siri’si, Cortana vb. Popülerlikle büyüyor ve Google’dan içerik çekmiyor. Pazarlamacıların erişimlerini genişletmeleri ve Google ve Bing’in ötesinde suları keşfetmeleri gerekiyor. Diğer platformlarda üst sıralarda yer almaları için içeriklerini ve web sitelerini optimize etmeleri gerekiyor.

7-İçeriğinizin kalitesi, diğer her şeyden daha önemli.

İçeriğinizin kalitesi ve alaka düzeyi, SEO‘daki en etkili faktörlerden bazılarıdır. İyi araştırılmamış ve güncel olmayan düşük kaliteli içerikleri web sitenizde yayınlamaktan kaçının. Kötü içerik, bir web sitesinin itibarını ve sıralamasını da olumsuz etkileyecektir.

İçeriği zamanında ortaya koymak ve tutarlı kaliteyi korumak önemlidir.

Bu ipuçları ve püf noktaları, 2018’deki arama motoru optimizasyonunun rekabetçi sularında sizlere yardımcı olabilir. En önemli kısım, arama motoru algoritmalarındaki değişiklikler için trendleri ve duyuruları takip etmektir.

Cevap Bırakın