Açık Pzt - Cts 09:00-19:00
Email iletisim[at]newseoweb.com 0561 617 0 444
Açık Pzt - Cts 09:00-19:00
Email iletisim[at]newseoweb.com 0561 617 0 444

Seo Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Seo Çalışması Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Seo çalışmasına başlamadan önce yapılması gereken ilk şey domain yani bir alan adı belirlemektir. Alan adı demek kuracağınız sitenin internetteki adı demektir. Alan adınızı kendiniz satın alabileceğiniz gibi web tasarım yaptırdığınız firmadan da isteyebilirsiniz. Bundan sonraki adım ise hosting yani siteniz için bir web alanı almaktır. Bunu da kendiniz yapabilirsiniz fakat size fazladan maliyet getireceği için sunucunuzu satın almak yerine sitenizin kaplayacağı alanı kiralamak daha uygun olmakta. Yaptığınız işi daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla kendinize bir web sitesi kurabilmeniz için ilk adımları gerçekleştirmiş olursunuz böylelikle. Şimdi sıra işinize uygun içerikleri barındıran ve onu en iyi şekilde tanıtabilecek bir web sitesini hazırlamada.

SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı?

Günümüzde yaptığınız işin veya ürettiğiniz herhangi bir şeyin daha geniş kitleler tarafından fark edilmesi ve hitap ettiğiniz kitlenin genişlemesi için sizi yansıtan ve merak edilebilecek her türlü soruya cevap verebilecek nitelikte bir web sitenizin olması gerekmekte. İnternet sitenizde çok fazla içerik olması demek sitenizin güzel ve anlaşılır olduğu anlamına gelmiyor maalesef. Bilgi kirliliği yapan ve karmaşık bir görünüme sahip olan sitede müşteriler aradıkları şeyi bulmakta zorlandıklarında sıkılıp sitenizi terk edebilirler. Bunun olmaması için web sitenizde yaptığınız işin veya pazarladığınız ürünlerin özelliklerinin sade bir dille anlatılması ve nitelikli görsellerle desteklenmesi gerekmektedir.

SEO’da Teknik Desteğe İhtiyacınız Olduğunda Ne Yapmalısınız?


Sitenizi kurup faaliyete geçirmekle işin tamam olduğunu düşünmek çok büyük bir yanlış olur. İlerleyen zamanlarda yaşayabileceğiniz sorunlar için yardım alabileceğiniz ya da sitenizin güncellenmesini istediğiniz de bu isteklerinizi yerine getirebilecek birilerinin olması gerekmektedir. Bu durumda teknik servis hizmeti veren firmalar ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.
Web sitenizin size maliyetinin ne kadar olacağı seçtiğiniz sitenin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca domain, hosting, web sitesinin tasarımı ve teknik destek maliyetleri ayrı ayrı kalemlerde hesaplanabileceği gibi, paket halinde bir hizmet de satın alabilirsiniz. Fiyat konusunda bir sürprizle karşılaşmamak için tasarıma başlamadan önce firmadan fiyat teklifi almak sizin yararınıza olur.

Dikkatli Olmanız Gereken Diğer Konular Nelerdir?

Web sitenizi yayınladıktan sonra sayfanızı ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin ilk olarak dikkat edecekleri şey web sitenizin görünüşü olacaktır. Bu yüzden web sitenizi ziyaret edenlerin aradıkları ürüne kolaylıkla ulaşabilecekleri, ürün hakkında gerekli özelliklerin ve fiyat bilgisinin mutlaka yazılmış olması gerekmektedir. Unutmanız gereken başka bir nokta ise web siteniz sizin prestijinizi yansıtmaktadır. Bu yüzden sitenizi ziyaret edenler orada gördükleri aracılığıyla sizin hakkınızda fikir edineceklerinden akılda kalacak ve ihtiyaçlara cevap verebilecek niteliklere sahip bir web sitenizin olması sizin yararınıza olacaktır.

6 Responses
 1. İsmail KAYA

  SEO ciddi ve maliyetli bir iştir. SEO Yazınızı gerçekten çok beğendim. Dikkat edilmesi gereken husulara iyi değinmişsiniz. Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum.

 2. Faruk PALULU

  Teşekkür ederim. Aydınlatıcı olduğuna sevindim. Merak ettiğiniz soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.

 3. Hasan Kaya

  Bence SEO çalışması yaptırmadan önce çalışacak uzmanı çok iyi seçmek gerekiyor. Yanlış yapılan çalışmalar siteye ciddi zararlar verebiliyor.

 4. Faruk PALULU

  Size kesinlikle katılıyorum. SEO çalışmasında Google algoritmalarına tam hakim olan SEO uzmanları ile çalışmak gerekir.

 5. Buda farklı bir pazarlama stratejisi. SEO hizmeti her siteye göre değişiklik gösterdiği için SEO fiyatlarını sitelerinde yayınlamayıp form üzerinden iletişim kurmak istiyorlar. SEO sitelerinde fiyatları çok özel bir durum olmadığı sürece yayınlamak daha mantıklıdır.

Cevap Bırakın