Açık Pzt - Cts 09:00-19:00
Email iletisim[at]newseoweb.com 0561 617 0 444
Açık Pzt - Cts 09:00-19:00
Email iletisim[at]newseoweb.com 0561 617 0 444

SEO’ da paravan blog kullanımı

SEO’da Paravan Blog Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

İnternetin hayatımıza girmesi ve hızlı gelişimi beraberinde birçok yeni kavramı getirmiştir. Yeni kavramlardan biri SEO’dur. SEO, bir internet sitesinin hedeflediği anahtar kelimede üst sıralarda çıkılması için yapılan çalışmalardır. SEO ile birlikte kullanılan bir diğer kavram ise paravan bloglardır. İnternet ile ilgilenenlerin merak ettiği konuların başında gelen paravan blog nedir ve nasıl kullanılmalıdır?

Paravan Blog Nedir?

SEO hizmetlerinde, üzerinden backlink verilen sitelere paravan blog denir. Özellikle son 3-4 yıl içerisinde SEO sektöründe en çok kullanılan ve kişilerin kendi backlink işlerini yapabilmesi için kullandıkları tekniklerden bir tanesidir. Paravan blog, backlink verilerek sitenin değerinin yükseltilmesi ve arama motoru anahtar kelimede üst sıralara çıkılmasına yardımcı olur. Örneğin, kamuoyunda oldukça popüler bir firmanın web sitesinde, adı pek fazla duyulmamış bir web sitesi backlink olarak verilmiş ise bu sitesinin değerini oldukça yükseltmektedir.

Paravan Blog Açma

Paravan blog ücretli ya da açılabilir. Dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Açılan sitenin farklı ip adreslerine sahip olmasıdır. Diğer detay özgün ve farklı bir temaya sahip olmalıdır. Birbirinin tekrarı olmamalıdır. Bununla beraber dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise site içeriklerinin düzenli olarak güncellenmesidir. Sitede sadece tanıtım yazılarına yer verilmemeli aynı zamanda diğer içeriklerde yer almalıdır.

Paravan Blogların Doğru Kullanılması

Paravan bloglar kurulumunda aynı olmayan ip adresi ile yapılması daha uygun olmaktadır. Herhangi bir siteden blog açılmışsa aynı yerden başka bir blog açılmasına gerek yoktur.

Bloglar oluşturulurken site içeriği ile alakalı olması önemlidir. Bloglara özgün makaleler girilmesi ve sosyal medya platformlarında paylaşılması gerekmektedir. Bu yöntem paravan blogların popülerliğini artıracaktır. Yeni açılan paravan bloglarda link çıkışı yapılmamalıdır. Üzerinden 4-5 aylık bir süre geçmeden yapılan çıkışlar çalışmaları olumsuz etkilemektedir.

Günümüzde en çok bilinen blog siteleri arasında wordpress, blogger, blogspot, blogcu gibi siteler vardır. Paravan bloglar için kullanılabilecek sosya medya platformları ise twitter, facebook, pinteres, tumblr ve delicios gösterilebilir. Bu platformların etkili kullanımı web sitelerinin bilinirliğinin artmasına yardımcı olmaktadır.