Açık Pzt - Cts 09:00-19:00
Email iletisim[at]newseoweb.com 0561 617 0 444
Açık Pzt - Cts 09:00-19:00
Email iletisim[at]newseoweb.com 0561 617 0 444

SEO’da Kullanılan Terimler ve Anlamları

seo çalışması yapılırken kullanılan terimlerin anlamları
seo için kullanılan terimler

SEO’da Kullanılan Terimler ve Anlamları

SEO, bilgi ve belgeleri tarayarak kullanıcının ihtiyaç duyduğu verileri ekrana getirmeyle görevli sistemdir. Verilerin hızlı getirilmesi ve arama sonuçlarında ilk sırayı alması için çözümler geliştirilmiştir. İşletmeler ürün ve hizmetlerini arama motorlarında en üst sıralarda yer alarak müşterilerine ulaşmak istemektedir. İnternet kullanımın hızla artmasıyla büyük verilerin arama motorlarından optimizasyona uğraması gerekir. Ayrıca en üst sıralardaki rekabet yarışını kazanabilmek için SEO araçlarının kullanılması şarttır. SEO belli terimlerle bir araya gelmiş algoritmalardan veriyi yayınlamaktadır. SEO belli terimlere ayrılarak kontrol edebilmeleri kolaylaşmıştır.

ROBOTS

Arama motorundaki botların yönlendirmesini yapan kodlardır. Bu kodun görevi, web sitesinde istenmeyen kısımları gösteren ve web sitenin dizisinde bulun kök dosyaları ulaştıran terimdir.

ADWORDS

Google da reklamların yayınlandığı sistemdir. Web sitelerin yayınlamak istediği reklamları arama motorlarında veya çeşitli internet sitelerinde yayınlanan verilerdir. Adworsd reklamlarında en üst sıraları yakalayabilmek için doğru anahtar kelimelerin seçmesi önemlidir. Aksi taktirde ödeyeceğiniz masraflar reklam gösterimi için yeterli gelmeyebilir.

KEYWORD

Bilgi ve belgelerin kolay bulunabilmesi için gerekli anahtar kelimelerin gösterildiği veri akışıdır. Keyword, web sitelerin kaynaklarını arama sonuçlarında üst sıralarda gösterebilmek için görev almıştır.

RSS

İnternet sitelerinin oluşturacağı içerikleri anlık yayın haline getirebilecek yazılımdır. Yayına sunulacak içeriğin; yazı, etiket, bağlantı gibi işlevleri kategorize ederek içeriğin SEO da paylaşılması için gün sayıyor. Bu terim en çok haber sitelerinde görülmektedir.

GOOGLE İNSİGHTS

Google tarafından oluşturulan veridir. Bu veri daha çok ülke, il sınırı ve bölgesel çapta aranan verilerin raporlanıp düzenlendiği önemli bilgi kaynağıdır. Google İnsights ile anahtar kelimelerin eğilimlerin, arama zamanlarının, hacimlerinin ve benzer anahtar kelimelerinin geliştirilmesi ve kıyaslanması için ulaşılabilir kaynak olmuştur.

İCON

Kaynak yazılar içerisinde yer alabilecek küçük resimlere verilen isimdir. Birçok kullanıcılar tarafından sevilen İkonlar akıllı telefonlarda emoji olarak da kullanılmaktadır.

CPU

İşlemci demektir. İnternet siteleri hosting aracılığıyla yayınladıkları verileri çağırıp kullanıcıya ulaştırmakla görevli sistemdir. Sistem çağırdığı bilgileri getirebilmek için güçlü işlemciye ihtiyaç duyar. Zayıf işlemci sitenin geç yüklenmesine sebep olur.

Cevap Bırakın